Pomóż dziecku nabrać wiatru w żagle, czyli dlaczego warto zarazić swoją pociechę żeglarską pasją

 • Data: 01.12.2022
 • Kategoria: 

Żeglowanie to nie tylko atrakcyjny sport, to również filozofia życia, budowanie kontaktu z naturą, poznawanie wyjątkowych ludzi czy zasiewanie chęci do zwiedzania świata. Chcesz wiedzieć jak rozbudzić w Twoim dziecku miłość do sportów wodnych, która będzie nie tylko inwestycją w aktywność fizyczną, ale również zalążkiem wychowawczym wyciągającym z Twojej pociechy to, co najlepsze? Czytaj dalej!

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Dzieci uczą się poprzez modelowanie i naśladowanie swoich autorytetów – nie ma w tym niczego złego. Właśnie dlatego maluch obserwujący swoich czytających rodziców często chwyta za książki, a córka przyglądająca się nakładającej szminkę mamie koloruje nią nie tylko swoją buzię, ale również ściany, krzesła oraz ulubiony stolik. Jak można ten fakt wykorzystać w celu rozbudzania w nich miłości do żeglarstwa?

To proste! Warto zaprosić dzieci do wspólnej aktywności. Pływanie z rodzicami bądź w gronie zaufanych ludzi sprawia, że nawet 3-5 letnie maluchy mają szansę powoli oswajać się z łodzią w bezpiecznym otoczeniu, ucząc się zasad oraz reguł, które obowiązują na pokładzie. W końcu żeglarstwo to o wiele więcej niż tylko umiejętności związane z obsługą statku wodnego – to wspaniała okazja do poznawania wraz z dziećmi piękna świata, który znajduje się na wyciągnięcie ręki.

dziewczynki na pokładzie jachtu

Rozbudzanie w dzieciach pasji do sportów wodnych może w dużej mierze rzutować na ich psychiczną oraz fizyczną przyszłość. 

Umacnianie charakteru od najmłodszych lat

Nie da się ukryć – żeglarstwo to swojego rodzaju poligon wychowawczy. Niezależnie od tego czy zostanie nam przydzielona praca indywidualna czy zespołowa, na pokładzie zawsze jest coś do zrobienia.

Jaki wpływ ma żeglarstwo na budowanie charakteru wśród najmłodszych?

 • nauka samodzielności – małymi kroczkami dochodzi się do momentu, w którym drobne zadania można w pełni przekazać w ręce pociech
 • kurs odpowiedzialności – nie tylko za siebie czy za wyniki własnej pracy, ale również za otaczających dziecko ludzi
 • zaradność w pigułce – planowanie oraz ograniczona ilość zasobów znajdujących się na statku mają duży wpływ na decyzje podejmowane przez jego załogę
 • kreatywność – kuchenne wachty, organizowanie czasu wolnego czy aranżowanie wspólnej przestrzeni często wymagają użycia wyobraźni oraz wyjścia poza schemat
 • rozwój myślenia refleksyjnego – członkowie załogi, bez względu na wiek, uczą się przewidywać konsekwencje własnych działań, które mogą mieć wpływ na losy rejsu

Warto podkreślić, że dzięki atrakcyjności wykonywanych zadań te cechy charakteru – chociaż wydają się trudne do wyuczenia – są przyswajane przez dzieci z nieukrywaną przyjemnością. Zabawa w parze z rozsądkiem, budowanie obopólnego zaufania czy zdobywanie nowych umiejętności poprzez adaptowanie się do nowej sytuacji i samodzielne wyciąganie wniosków z własnych poczynań to zawsze przepis na wychowawczy sukces.

Twoje dziecko bliżej natury

Tak! Istnieje wiele sportów, które wydają się być atrakcyjne dla dzieci, jednak tylko niewielka część z nich pozwala im przebywać tam, gdzie ich organizm wyciągnie z faktu uprawiania aktywności fizycznej jak największe korzyści: w samym sercu natury. Taka forma spędzania czasu wolnego poniekąd narzuca zrezygnowanie z nieustannego przebywania przed ekranem telefonu czy komputera, co w czasach zdominowanych przez cyfryzację ma nie lada znaczenie dla młodych umysłów.

Świeże i zdrowe powietrze, uspokajająca woda oraz wiatr we włosach naprawdę pozwalają na rozładowanie silnych impulsów towarzyszących kryzysom rozwojowym oraz umocnienie swojego zdrowia psychicznego – również wśród najmłodszych.

dwójka dzieci na pokładzie jachtu

Żeglowanie pozwala dzieciom na budowanie więzi nie tylko z ludźmi, ale również z naturą. 

Żeglarstwo to ludzie

Z łatwością można wymienić zalety znajdujące się na piedestale żeglarskiego fenomenu, a wśród tych nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej więzi tworzącej się w trakcie wyprawy podczas przebywania z członkami załogi. Bez względu na to czy decydujemy się na rodzinną przeprawę czy wysłanie pociechy na obóz żeglarski – zawsze powinniśmy mieć na uwadze społeczny aspekt tej aktywności.

Chociaż wiele zadań wymaga samodzielnego działania, zawsze jest ono ukierunkowane na dobro ogółu. Na pokładzie niezliczona ilość obowiązków jest również wykonywana w zestawieniach grupowych, wiąże się więc z nauką współpracy, dzielenia się pomysłami, asertywności oraz ostrożnego wsłuchiwania się w potrzeby innych. Mnóstwo osób, które dzielą żeglarską pasję, zostaje przyjaciółmi na lata, jest to więc doskonały sposób na utrwalenie więzi zarówno rodzinnych, jak i ogólnospołecznych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

To zasada, którą każdy najmłodszy uczestnik poznaje jeszcze przed wejściem na pokład. Należy pamiętać, że chociaż maluch jest pełnoprawnym człowiekiem, wielu rzeczy będzie musiał się nauczyć, zanim zostanie nazwany pełnoprawnym żeglarzem. To pozwala mu kształtować swoje zacięcie do rozwijania żeglarskiej pasji oraz upór w dochodzeniu do postawionych przez siebie celów.

Jakie przykładowe zasady bezpieczeństwa poznaje dziecko podczas przebywania na jachcie?

 • na pokładzie dziecko zawsze przebywa w kamizelce – to podstawa bezpieczeństwa
 • podczas manewrów na jeziorze maluchy powinny znajdować się w kabinie ze względu na gwałtowne ruchy łodzi
 • używamy butów antypoślizgowych – aby móc komfortowo poruszać się po pokładzie
 • na pokładzie wszyscy mamy obowiązki i czynnie uczestniczymy w życiu załogi

Te zasady wydają się mało skomplikowane, prawda? Zgadzamy się! Każda z nich pomaga jednak dziecku w samoregulacji własnych zachowań, brania odpowiedzialności za własne czyny, organizowania swoich zadań oraz działania adekwatnie wobec mających miejsce sytuacji.

tata i córka przed wypłynięciem

Wybierając się z dzieckiem na żagle, pamiętaj o kamizelce ratunkowej, linie asekuracyjnej oraz przeprowadzeniu odpowiedniego szkolenia.

Żeglarstwo – nauka w atrakcyjnym wydaniu

Żeglarstwo może być nie tylko doskonałym sposobem na rozbudzenie miłości do sportów wodnych, ale również do nauki! Szkolna ławka, monotonne lekcje oraz podręczniki w żaden sposób nie zastąpią praktycznej lekcji fizyki, ekologii czy aerodynamiki! Dlaczego łódź kołysze się na boki? Co dzieje się z plastikiem w wodzie i dlaczego nie wolno go do niej wrzucać? Jak działa ster? Dlaczego jacht płynie naprzód? Czy fale pomagają w żeglowaniu? Dokładnie na takie pytania dzieci mają szansę poznać odpowiedź w przyjaznym i zachęcającym do zdobywania wiedzy otoczeniu.

Jeżeli chcesz, aby właśnie Twoje dziecko miało szansę nabrać wiatru w żagle podczas wspólnej, żeglarskiej przygody, koniecznie odwiedź nas na stronie https://tempesta-jachty.pl. Jako firma rodzinna doskonale rozumiejąca potrzeby naszych klientów z przyjemnością pomożemy Ci dobrać odpowiedni do Waszych potrzeb jacht oraz sprawimy, że każdy wodny wypoczynek stanie się dla Ciebie i Twojego dziecka niezapomnianą, pełną pozytywnych wrażeń wyprawą.

Powrót do bloga