Ile kosztuje utrzymanie jachtu?

 • Data: 04.11.2021
 • Kategoria: 

Jeżeli kochasz żeglować, z pewnością marzy Ci się własny jacht. To rozrywka, która nie należy do najtańszych. Wiele osób zastanawia się, czy stać ich będzie nie tylko na zakup, ale również na koszty związane z użytkowaniem własnej łodzi. Przyglądamy się temu, ile kosztuje utrzymanie jachtu i co jest lepsze – kupno czy czarter?

Posiadanie jachtu – ile kosztuje własna łódź?

Zanim zabierzesz się za realizację marzeń, poświęć chwilę aby obliczyć, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Oczywiście pierwszym krokiem jest jego zakup. Wyzwaniem może okazać się znalezienie łodzi, która spełni Twoje oczekiwania. Nie warto się z tym śpieszyć. Zwykle znalezienie odpowiedniego jachtu zajmuje od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat.

W tym czasie możesz sprawdzić różne jachty, z powodzeniem sprzedawane na całym świecie. Wielu potencjalnych nabywców najpierw poświęca czas na zgromadzenie niezbędnej wiedzy. Inni, rozmyślając nad znalezieniem odpowiedniego jachtu, odwiedzają miejsca takiej jak Monako lub Dubaj, aby wziąć udział w pokazach najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych łodzi z całego świata.

Przyszli właściciele jachtów, starający się o dobrą cenę

Ile posiadanie jachtu? Cena realizacji własnego marzenia może być niezwykle wysoka. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań potencjalnego właściciela. Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie własnego jachtu zaliczane jest do najbardziej ekskluzywnych i drogich rozrywek, dlatego przeciętny zjadacz chleba nie będzie mógł sobie na to pozwolić. Przyszli właściciele jachtów starający się o nie, to zwykle milionerzy.

Na przykład jacht rosyjskiego biznesmena Romana Abramowicza wyceniany jest przez niektórych na 1,5 mld $. To ogromna kwota, ale wyposażenie prywatnej łodzi również jest co najmniej imponujące. Rosjanin ma do swojej dyspozycji jednostkę o długości 533 stóp, dysponującą 24 kabinami dla gości. Dodatkowo, na jachcie są dwa lądowiska dla helikopterów i miejsce na mini łódź podwodną. Niektórzy spekulują, że zainstalowano tam nawet system wykrywania rakiet.

Jak widać, pomysłowość inwestorów nie zna granic. Oczywiście cena startowa to nie wszystko. Musisz wziąć również pod uwagę, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Licząc ceny, niektórzy muszą pożyczyć pieniądze na zakup jednostki, ale kredyt stanowi dodatkowe obciążenie. Niekiedy po przeliczeniu wszystkich potencjalnych wydatków może się okazać, że lepszym pomysłem będzie czarter, o którym więcej przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

Zakup to nie wszystko

Zaprojektowanie i zbudowanie jachtu może być bardzo drogą inwestycją, pochłaniająca nie tylko środki, ale również siły. Bardzo często kupujący są mocno zaangażowani w transakcję. Sam zakup wymaga sprawdzenia stanu technicznego łodzi oraz przetestowania jej w warunkach żeglugi przez co najmniej tydzień. Ale cena to nie wszystko. Decydując się na realizację marzenia o samodzielnym żeglowaniu koniecznie musisz wziąć pod uwagę to, że posiadanie jachtu oznacza dodatkowe, regularne wydatki.

Ile kosztuje utrzymanie jachtu?

Jeżeli znajdziesz jacht i zdecydujesz się na zakup, musisz liczyć się z wieloma wydatkami na jego utrzymanie. Oczywiście absolutną podstawą jest posiadanie uprawnień do żeglugi – bez tych dokumentów nie będziesz mógł samodzielnie sterować większością jednostek. Co jeszcze trzeba uwzględnić, nawet wtedy, gdy chodzi o nieskomplikowany jacht? Między innymi poniższe koszty:

 • Ubezpieczenia i przeglądy techniczne
 • Opłaty za postój
 • Opłaty portowe
 • Regularna konserwacja i remonty
 • Koszty slipu (wodowania) i zimowania jachtu

Poniżej przyglądamy się bardziej szczegółowo każdemu z tych wydatków. Warto, byś wziął je pod uwagę, jeszcze zanim zdecydujesz, co bardziej się opłaca – zakup czy czarter jachtu.

Koszt uzyskania uprawnień do żeglugi

Dokumentem, który pozwala na prowadzenie jachtów żaglowych po wodach morskich oraz śródlądowych jest patent żeglarski. To absolutny wymóg, jeżeli chcesz samodzielnie sterować łodzią. Bez okazania stosownego patentu, nie możesz żeglować, nawet mając nieskomplikowany jacht. Jeśli więc chcesz przejść do zakupu jachtu, a nie masz uprawnień, do początkowych kosztów musisz doliczyć cenę kursu, szkoleń i egzaminów. Zwykle przygotowanie to egzaminu na patent żeglarski kosztuje około 2.000 zł.

Konieczność rejestracji jachtu

Zdobycie samego jachtu, którego długość przekracza 7,5 m (a trzeba przyznać, że właśnie takie jednostki dają największą frajdę), nakłada obowiązek rejestracji. Możesz dopełnić tych formalności w starostwie powiatowym lub w polskim związku sportowym, właściwym Twojemu miejscu zamieszkania. Dane jednostki zostaną wpisane to ogólnopolskiego rejestru jachtów. Chociaż sama opłata urzędowa nie jest wysoka, to należy ją doliczyć do tego, ile kosztuje utrzymanie jachtu.

Ubezpieczenia i przeglądy techniczne

Zdecydowanie większym, a jednocześnie regularnym kosztem, jaki ponoszą właściciele jachtów, są ubezpieczenia i przeglądy techniczne. Cena pakietu OC może się wahać, w zależności od Twojego wieku oraz historii szkód. Jednak z zasady ubezpieczenie jachtu będzie porównywalne lub nawet wyższe cenowo od OC samochodu.

A co powiedzieć o przeglądach technicznych? Kalkulując, ile kosztuje utrzymanie jachtu, nie można ich pominąć. Stosowny przegląd musi być sporządzany przez inspektora Polskiego Związku Żeglarskiego. Nie jest to mały wydatek. Przy jego obliczaniu należy sugerować się nie tylko wielkością jachtu, ale również jego wyposażeniem. W niektórych wypadkach cena przeglądu może przekroczyć 1.000 zł. To kolejne koszty, z którymi musisz się liczyć, jeśli zdecydujesz się na zakup własnego jachtu.

Opłaty portowe

Oprócz kosztów, które trzeba ponieść jednorazowo lub raz w roku, opłaty portowe to wydatki znacznie częstsze. Posiadanie jachtu oznacza, że za każdym razem, gdy chcesz z niego skorzystać, musisz ponieść pewne koszty. Ile kosztuje utrzymanie jachtu, jeśli chodzi o opłaty portowe? Dużo zależy od lokalizacji portu. Wiele miejsc posiada indywidualne cenniki. Poniżej pokazujemy przykładowe ceny w jednym z najpopularniejszych miejsc do żeglowania – na Mazurach, a dokładniej: na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

 • Postój jachtu: 10-30 zł za dobę
 • Postój auta: 15-20 zł za dobę
 • Rozbicie namiotu: 5-30 zł za noc
 • Opróżnienie zbiornika ze ściekami: do 20 zł za jednorazowy odbiór nieczystości
 • Ładowanie akumulatora: 5-30 zł
 • Nabicie butli gazowej: 20-60 zł
 • Użycie pralki: 20-40 zł
 • Pozwolenie na rozpalenie ogniska: 50-120 zł
 • Przyłączenie prądu: do 15 zł

Powyższe ceny mogą być bardzo pomocne w obliczeniu, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Dużo zależy od wielkości samej jednostki – im mniejsza, tym niższe będą koszty. Jednak ponoszenie ich za każdym razem, gdy chcesz wypłynąć w rejs, może okazać się sporym obciążeniem dla budżetu. Opłaty portowe, chociaż mogą wydawać się uciążliwe, nie są jedynymi, które definiują ile kosztuje utrzymania własnego jachtu.

Opłaty za postój długoterminowy

Bardzo wysokie, z punktu widzenia utrzymania własnego jachtu, są opłaty za długoterminowy postój w portach, na wodzie lub na lądzie. Przeanalizowanie cen może skłonić Cię do zmiany decyzji i postawieniu na czarter jachtu. Ile kosztuje postój? Poniżej prezentujemy przykładowe ceny z portu turystycznego w Trzebieży (Marina). Są one uzależnione od wielkości jednostki pływającej i wynoszą:

 • Jachty o długości 10-12m: 1.100 zł /m-c lub 6.600 zł /rok
 • Jachty o długości 12-14m: 1.300 zł / m-c lub 7.800 zł / rok
 • Jachty o długości 14-16m: 1.400 zł / m-c lub 9.000 zł / rok
 • Jachty o długości 16-18m: 1.500 zł / m-c lub 10.500 zł/ rok
 • Jachty powyżej 18m długości: dla jednostek tego typu ceny są indywidualnie negocjowane

Jak widać, długoterminowy postój jachtu w porcie turystycznym, może się okazać naprawdę kosztownym przedsięwzięciem. Z tego względu wiele osób rezygnuje z zakupu własnej jednostki i realizuje swoje żeglarskie marzenia na czarterowanych jachtach.

 

jachty w porcie

Koszty utrzymania, takie jak opłaty za postój w porcie, mogą być wysokie

Koszt wodowania (slip)

Jeżeli zdecydujesz się na jacht, który nie stoi na wodzie, dodatkowym kosztem okaże się slip – wodowanie jednostki przy wykorzystaniu dźwigu. Cena wpływa na to, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Samo użycie dźwigu może być droższe lub tańsze, w zależności od portu. Najczęściej, dla jednostek pływających o długości przekraczającej 7 m, ceny wynoszą:

 • Około 180 zł za wodowanie lub podejmowanie z wody, trwające do 30 min (za każde kolejne 30 minut nalicza się dodatkową opłatę)
 • Około 100 zł za stawianie maszty trwające do 1h
 • Około 40 zł za możliwość skorzystania ze slipu (niektórzy wybierają opcję za około 250 zł, która daje im miesięczny abonament na slip)

Należy podkreślić, że te koszty właściciel łodzi ponosi za każdym razem, gdy chce ją wodować lub podnieść z wody, dlatego znacząco wpływają na to, ile kosztuje utrzymanie jachtu.

Utrzymanie jachtu zimą (zimowanie)

Jeżeli żeglować, to wyłącznie przy dobrej pogodzie. Licząc, ile kosztuje utrzymanie jachtu, warto uwzględnić ceny zimowania, czyli przetrzymania go w porcie do czasu rozpoczęcia kolejnego sezonu. Cena zimowania zależy nie tylko od wielkości jednostki pływającej, ale również od miejsca, w którym będzie przechowywana. Cumowanie jest tańsze i może kosztować zaledwie 750 zł (bez usługi dźwigowej). Jeśli jednak właściciel chce zadbać o swój jacht i zleca zimowanie go w hali, to koszt rośnie do 2.500 zł (dla jednostek do 10 m) lub nawet 3.500 (dla łodzi o długości powyżej 10 m).

Wydatki związane z remontami

Na koniec zostawiliśmy wydatki, jakie musiałbyś ponieść w związku z remontami wymarzonej łodzi. Jeżeli kupiłeś jednostkę pływającą, to właśnie późna jesień lub zima jest okresem, w którym warto wykonać niezbędne przeglądy i naprawy. Dzięki temu jacht będzie należycie konserwowany i zabezpieczony, aż do czasu rozpoczęcia kolejnego sezonu. Niestety, konserwacja kosztuje i to sporo.

Ile kosztuje utrzymanie jachtu z punktu widzenia koniecznych napraw i prac serwisowych? Koszty remontu mogą być spore. Konserwacja kosztuje nawet 2.500 zł. W szczególności jachty motorowe mogą wymagać napraw, na które właściciele wydają nawet 10.000 zł.

remont łodzi

Kupić jacht to jedno, ale naprawy mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych

Czarter jachtu: okazja, którą warto wykorzystać

Jak widać, zakup jachtu to spory wydatek. Nie chodzi tylko o cenę, która sama w sobie może być zaporowa. Również kwestia tego, ile kosztuje utrzymanie jachtu, może niejednego marzyciela sprowadzić na ziemię.

Aby podjąć właściwą decyzję, przede wszystkim zastanów się, jak często będziesz żeglował. Jeśli pojawisz się w porcie raz w miesiącu, żeby przez 3-4 godziny cieszyć się rejsem, może się okazać, że Twój budżet nie wytrzyma tego, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Zamiast ubezpieczać, opłacać i konserwować własny sprzęt, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla większości okaże się solidny i sprawdzony czarter.

Dlaczego lepiej czarterować jacht?

Chociaż niejeden śpiewa: „własną łajbę chciałbym mieć”, warto mierzyć siły na zamiary. Kupno jachtu to rozwiązanie dla osób, które nie liczą się z czasem i pieniędzmi. Jeżeli jednak chciałbyś w nieskrępowany sposób cieszyć się żeglugą i odpoczywać na różnych wodach, zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się czarterowanie jachtu.

Czarter uwalnia Cię od konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Nie musisz martwić się o to, ile kosztuje utrzymanie jachtu. Dodatkowo, zawsze możesz spodziewać się łodzi, która jest ubezpieczona i sprawna technicznie, z pełnym oraz komfortowym wyposażeniem.

Wynajem jednostki pływającej z pewnością w ostatecznym rozrachunku okaże się tańszy niż zakup i utrzymanie własnego jachtu. Regularne konserwacje, koszty postoju w porcie, slipu, zimowania oraz ewentualnych napraw i ubezpieczenia sprawiają, że wiele osób woli rozwiązanie prostsze i mniej wymagające – dobry, sprawdzony czarter na weekend, tydzień lub dłużej.

Wynajem jachtu: sposób na niezależność

Chociaż wielu osobom wydaje się, że własny jacht daje niezależność, w gruncie rzeczy może być zupełnie inaczej. Kupno jednostki pływającej to jedno, ale transportowanie jej może stać się prawdziwym wyzwaniem, z punktu widzenia logistyki. Dlaczego? Jeżeli chcesz pływać własnym jachtem po różnych wodach, najpierw musisz znaleźć się w danym rejonie. Jeśli chodzi o to, ile kosztuje utrzymanie jachtu, ceny transportu łodzi mogą być naprawdę spore.

Czarterując jacht, otwierają się przed Tobą zupełnie nowe możliwości. W tym przypadku ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Korzystając z wynajmu na weekend, tydzień, dwa tygodnie lub dłużej, możesz zdecydować się na wypływanie z różnych portów nie tylko w kraju, ale nawet za granicą.

Dodatkowo, czarter jachtów to sposobność do spróbowania swoich sił w manewrowaniu różnymi rodzajami jednostek. Jeśli chcesz poczuć moc, wybierasz łódź z napędem motorowym. Kiedy tęsknisz za łopoczącymi na wietrze żaglami – decydujesz się na bardziej tradycyjne rozwiązania. W rzeczywistości więc czarter daje wolność i poczucie niezależności, z którego możesz zawsze skorzystać razem z przyjaciółmi i rodziną.

Czarter – pomysł dla każdego

Jeśli w żegludze stawiasz swoje pierwsze kroki, nie musisz inwestować dużych pieniędzy, aby rozwijać pasje i doskonalić umiejętności. Czytając ile kosztuje utrzymanie jachtu, być może jesteś przerażony i zdajesz sobie sprawę, że nie masz takich środków. Nic straconego! Czarterowanie jednostek pozwala każdemu cieszyć się wolnością i niezależnością na wodzie.

Ponieważ możesz samodzielnie decydować, jaki jacht i na jak długo wynająć, masz pełną kontrolę nad wydatkami. Nawet posiadając skromny budżet, nie musisz powstrzymywać się przed realizacją marzeń o żegludze. Wybierz na początek coś skromniejszego, aby rozsmakować się w manewrach i krajobrazach, jakie malują się przed Tobą. Gdy będziesz gotowy, przesiądziesz się na większe jednostki. A jeśli po pewnym czasie poznasz wszystkie tajniki żeglugi i uznasz, że to jest właśnie Twój sposób na życie, kto wie – być może wtedy przyjdzie pora na zakup własnego jachtu.

katamaran gdzieś na morzu śródziemnym

Czarterowanie jachtów otwiera drogę do niezależności

Skorzystaj z bogatej oferty Tempesta

Jachty urokiem luksusowego życia przekonały już do siebie tysiące osób. Jeśli chciałbyś z przyjemnością spędzić wakacje lub wypoczynek nad jeziorem, nie martwiąc się o koszty, skorzystaj z bogatej oferty naszej firmy, Tempesta. Szeroki wybór nowoczesnych jachtów sprawi, że tej żeglugi nie zapomnisz do końca życia.

Tempesta oferuje czarter komfortowo wyposażonych jachtów na Jezioraku w Iławie. To rodzinna firma, która powstała w 2018 roku i pomoże Ci czerpać pełną przyjemność z rejsu. Dzięki korzystaniu z naszej oferty, nie musisz martwić się o nic martwić – możesz spróbować stylu życia, o którym zawsze marzyłeś. Wszystkie formalności bierzemy na siebie. Tobie pozostawiamy radość, jaką daje przebywanie na wodzie, żeglowanie i realizacja marzeń.

Powrót do bloga