Co to jest czarter jachtów? Oryginalny pomysł na urlop

  • Data: 21.06.2021
  • Kategoria: 

Czarter jachtów to nic innego jak ich wypożyczenie. Przy tym określeniu obie strony obowiązuje umowa, której muszą przestrzegać. Wyczarterować jacht możemy nie tylko na słodkich wodach, ale także na morzu. Wszyscy zainteresowani spędzaniem wolnego czasu właśnie w ten sposób powinni mieć odpowiednie uprawnienia lub zarezerwować jacht ze skipperem. Jeśli chcecie poznać szczegóły każdego zagadnienia koniecznie czytajcie dalej.

Czarter jachtów – co to takiego?

Czarter jachtów, to zawarcie umowy pomiędzy osobą czarterującą a armatorem, który zazwyczaj jest opiekunem danych jachtów. Obejmuje ona wynajęcie konkretnego jachtu, określonym czasie i z konkretnego miejsca w konkretnej cenie. Decydując się na czarter jachtów wybierasz wypoczynek w wybranych przez siebie warunkach. Przed czarterem jachtów zapoznaj się z ich specyfikacją i zdecyduj, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki temu masz pewność czym dokładnie wyruszysz w rejs. Czarter jachtów trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch.

Czarter jachtów – kto może wyczarterować jacht?

Czarter jachtów, to nie taka trudna sprawa. Każda osoba posiadająca uprawnienia sternika może wyczarterować jacht. Wszystko zależy od jego wielkości. Jeśli chcemy wyczarterować duży jacht, a nie posiadamy uprawnień z pomocą przychodzi skipper. W takim przypadku to on zajmuje się obsługą i prowadzeniem jachtu oraz odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Podczas czarteru jachtów do pływania na wodach morskich potrzebne nam będą inne uprawnienia niż w przypadku czarteru jachtów na wodach słodkich.
jacht płynie po jeziorze

Polecane jachty

Wybierając jacht należy kierować się wieloma czynnikami. Najważniejszym z nich i w sumie decydującym, jest ilość osób, które mają brać udział w rejsie. Wielkość jachtu wybieramy właśnie według tego czynnika. Miejsca do spania na jachcie znajdują się zazwyczaj w kajucie i w mesie. Wyróżniamy kajuty zarówno dwuosobowe jak i pięcioosobowe, gdzie w jachcie z kabinami dwuosobowymi może spać maksymalnie sześć osób natomiast na a jachcie z kabinami pięcioosobowymi może spać maksymalnie dwanaście osób. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie takiego jachtu np. ile ma łazienek, jak wyposażony jest kambuz, czy jednostka posiada ster strumieniowy, czy posiada prysznic oraz na stan techniczny np. ile lat ma dany jacht, ile lat mają żagle i czy są rolowane. Dodatkowym wyposażeniem mogą być elektryczne kabestany lub klimatyzacja jednak nie jest to konieczne wyposażenie. Wszystkie wymienione czynniki będą miały wpływ na cenę czarteru jachtów. Im nowszy jacht, więcej udogodnień oraz „luksusu” tym czarter takiego jachtu będzie droższy. Na cenę będzie miał również wpływ termin czarteru. Najdrożej będzie podczas wysokiego sezonu. Jeżeli nie zależy Wam na czarterze jachtów w upalne dni to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór terminu poza sezonem. W naszej ofercie znajdziecie czarter jachtów tylko i wyłącznie dla osób posiadających patent żeglarski.

Podczas czarteru jachtów, nie zapomnij o zaokrętowaniu

Zaokrętowanie, to jedna z ważniejszych czynności przy czarterze jachtów. Gdy docieramy do mariny, czujemy na skórze letni wiatr a klimat urlopu już się nam udziela w dodatku widzimy czekający na nas piękny jacht nie myślimy o niczym innym jak tylko o wejściu na pokład i ruszeniu w rejs. Niestety nie należy się tak spieszyć i uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Zanim zaczniemy cudowne wakacje należy najpierw wykonać kilka formalności. Po pierwsze należy podpisać wszelkie dokumenty i przejąć jacht. Po drugie musimy zapłacić kaucje oraz uregulować pozostałe dodatkowe opłaty. Po trzecie musimy upewnić osobę, od której czarterujemy jacht, że posiadamy odpowiednie uprawnienia. Bardzo często firmy czarterujące jachty zajmują się przekazywaniem wszystkich dokumentów w praktyce zdarza się, że również na miejscu musimy kolejny raz pokazać dokument potwierdzający nasze uprawnienia. Najważniejszy jest jednak odbiór jachtu. Koniecznie obejrzyjmy go z każdej strony i sprawdźmy wszystkie rzeczy opisane w protokole, który musimy wypełnić. Mamy prawo sprawdzić bardzo dokładnie każdą rzecz ujętą w protokole oraz zapytać o całe wyposażenie znajdujące się na jachcie. Przy sprawdzaniu jachtu przy odbiorze pamiętajmy o rozwinięciu i sprawdzeniu żagli, czy nie posiadają jakichś uszkodzeń oraz jak pracują rollery. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek niezgodności lub braki powinniśmy je opisać przed odbiorem jachtu. Najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo całej załogi tak więc wypada sprawdzić, czy na pokładzie znajdują się środki ratunkowe i zabezpieczenia takie jak kamizelki ratunkowe i szelki z wąsami dla wszystkich. Na pewno przydadzą się w trudnych warunkach żeglowania a takie mogą spotkać nas w każdej chwili.
dziewczynka przy sterze jachtu

Czarter jachtów – koniec rejsu i co dalej?

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Przy końcówce naszego rejsu pamiętajmy, aby przypłynąć do portu o ustalonym czasie. Jeśli się spóźnimy firma może nałożyć na nas niemałą karę. Kwoty za spóźnienie zazwyczaj są jasno określane. Najlepszym rozwiązaniem jest przypłynięcie do portu wieczorem przeddzień oddania jachtu. Mamy dzięki temu spokojną głowę, że się nie spóźnimy i będziemy mogli na spokojnie zabrać wszystkie swoje rzeczy co znacznie ułatwi nam całą procedurę następnego dnia. Po przypłynięciu do portu w celu oddania jachtu należy zgłosić się do armatora i tym razem role się odwracają i to on sprawdza, czy jacht nie posiada żadnych uszkodzeń. Przed wykonaniem tych oględzin powinniśmy zabrać wszystkie swoje rzeczy. Jeśli wszystko jest w porządku armator wypełnia protokół, podpisuje go i zwraca nam wpłaconą kaucję. Jeśli chodzi o sprzątanie zazwyczaj czarter jachtów zawiera w sobie tę opłatę więc nie musimy martwić się o tę kwestię.

Dlaczego warto wyczarterować jacht?

Pomysłów na wypoczynek jest naprawdę wiele, dlaczego więc warto wyczarterować jacht? Po pierwsze jest to bardzo oryginalny pomysł na spędzanie urlopu. Wypożyczając jacht na kilka dni możemy nim opłynąć całe jezioro i zobaczyć wiele różnych i ciekawych miejsc z zupełnie innej perspektywy. Po drugie podczas wypoczywania na jachcie mamy ogrom spokoju. Cumując na środku jeziora nie dobiega do nas cały gwar z plaży podczas szczytowych godzin. Tak więc możemy zażywać kąpieli słonecznych i nie tylko nie martwiąc się o brak miejsca na rozłożenie koca. Kolejnym powodem, dla którego warto wyczarterować jacht jest możliwość spotkania się bliżej z przyrodą. Możemy obserwować różne zwierzęta oraz zjawiska nie martwiąc się np. o kąsające komary czy kleszcze jednocześnie ciesząc się wyjątkowym widokiem. Czarter jachtów, to idealne rozwiązanie dla sportowców. Wszyscy ci, którzy kochają sporty wodne dzięki temu mają szansę na spędzenie rodzinnego czasu w swoim żywiole. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja i największym plusem jest możliwość zabrania ze sobą dzieci nawet tych najmniejszych.

mężczyzna na pomoście przed wejsciem na jacht

Czarter jachtów to gwarancja świetnej zabawy i udanego urlopu. Daje on wiele możliwości i w porównaniu do wynajęcia pokoju w hotelu lub domku nad morzem, lub w górach wcale nie przewyższa ich kosztów, a dodatkowo możemy skosztować nowych doświadczeń. Jeśli są Państwo zainteresowani czarterem jachtów serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz cennikiem usług. A może to twój pierwszy rejs jachtem? Nie wiesz, co ze sobą zabrać? Przeczytaj nasz wpis – Co zabrać na jacht – Twój pierwszy rejs.

Powrót do bloga